İç seo nasıl yapılır

Site İçi SEO

Seo çalışmaları günümüz dünyasında dijital rekabetin en önemli unsurları olmakla birlikte site içi seo ve site dışı seo olarak gruplanmaktadır. Web dünyasının gelişmesi arama motorlarının optimizasyonu organik trafiğe olan ilgiyi artırmış markalar, şirketler dijital görünürlüklerini, arama motorlarındaki sıralamalarını yükseltmek için SEO yöntemlerine başvurmaya bu konu hakkında çalışmalar yapmaya uzman desteğine başvurmaya başlamıştır. 

Dijital dünyada görünür olmak, dijital dönüşüme katılmak son yüzyılının şirket politikaları arasında oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Ancak dijital dünyada görünür olmak yalnızca web sitesi oluşturmak demek değildir. Oluşturulan web sitesi üzerinde birtakım çalışmalar, geliştirme ve güncellemeler sağlanarak web sitesinin arama sonuçlarında ilk sıralarda bulunması organik trafiği çekecek beraberinde müşteri kazandıracaktır.

Wonderad uzmanlığı ile siz de dijital dünyada görünür olun!

Site İçi SEO Nedir? On Page SEO

Küreselleşen dünya pazarında dijital dünyaya giriş yaparak birçok kanalda online olarak kurumsal veya bireysel stratejilerinizi geliştirirken arama motorlarının sizi doğru şekilde anlaması için yapılması gereken çalışmalar vardır. Bu çalışmalar site içi optimizasyon çalışmalarını oluşturmaktadır. Web sitesi içerisindeki her bir sayfanın en ince ayrıntısına kadar çalışılarak arama motorlarına uyumlu bir hale getirilir. Site içi seo optimizasyonu sürecinde sıklıkla yapılan hatalardan birisi özgün, orijinal içerik konulmaması veya başlık çalışmalarının sürdürülmemesi olmaktadır.

Geçmişten günümüze internet dünyası ve teknoloji hızlı bir şekilde gelişmekte beraberinde bu teknikler de değişmektedir. Web dünyasında online kalmak ise site içi seo çalışmaları ile olmaktadır. Ancak site içi seo çalışması birtakım sıralama hilesi veya yalnızca link çalışmalarından ibaret, kesinlikle değildir. SEO bir stratejidir. Akıllıca hazırlanmış, tasarlanmış web siteye eklenecek her detay, özenle çalışılmaktadır. Site içi seo işlemleri bir web sitesinin omurgasıdır. Ne kadar sağlam ve dikkatli hazırlanırsa web sitesi o kadar sağlam ve güçlü olacaktır. Örneğin web sayfasına eklenecek görseller,blog yazıları, açıklayıcı metinler ana sayfa düzeni ve çok daha fazlası bir bütündür ve seo alanıdır. 

Site İçi SEO Nasıl Yapılır?

Arama motorları uyumluluğunu sağlamak, web sitesini optimize etmek doğru bir strateji ile ilerlendiğinde etkili sonuçları da beraberinde getirecektir. Web sayfası içi ve dışı için optimizasyon çalışmaları farklı olarak yürütülmektedir. Site içerisinde yürütülen birçok çalışma vardır ve her biri oldukça önemli olmaktadır. Günümüzde arama sonuçlarını doğrudan etkileyen;

 • Core Web Vital Sonuçlarının İyileştirilmesi
 • Hız Optimizasyonu
 • Görsel Optimizasyonları
 • Görsel Açıklamaları-Başlıkları
 • Meta başlıklar
 • Meta Açıklamalar
 • H1 başlıkları
 • Alt başlıklar (Bunlar h2, h3, h4 şeklinde H6’ya kadar ilerleyebilir.)
 • W3C standartları
 • Site İçi Link İnşası
 • Özgün içerik
 • Blog Yönetimi
 • Kategori yapılandırılması
 • anahtar kelimeler seçimi, yerleştirmesi

gibi birçok konu site içinde yapılacak optimizasyon teknikleri arasında yer almaktadır. Web sitesine bütünsel bir yaklaşım sunan, yaratıcılık, deneyim ve teknik bilgi gerektirmektedir. Günümüz dünyasında web sitesi açılımı yalnızca bir başlangıçtır. Onu sürdürülebilir ve değerli kılan içerik çalışmaları, arama motorlarına optimizasyon çalışmalarının uygun şekilde yapılmış olması olacaktır. 

Site İçi Seo Çalışmalarında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Optimizasyon çalışmaları en baştan en sona özgün içeriklerden, metinlerden oluşmalıdır. Görsellerin boyutu ve formatı çok önemlidir.Hizmet aldıysanız Ürün çekimi yaptırdığınız yere görselleri Web için kullanacağınızı belirtmelisiniz. Web sitesi açılma hızından, içeride kullanılacak görsellere meta başlıklardan; backlink çalışmalarına, kırık link kontrollerine ve çok daha fazlası site içi ve site dışı seo bütünsel bir süreci kapsamaktadır. Özenle yapılmalıdır. Kullanıcıların kolay ulaşımı, içeriklerin anlamlı hazırlanmış olması başka kullanıcılarında ziyaretlerini oluşturacak ve görünürlük oranı artacaktır.

Site içerisinde yapılacak optimizasyon çalışmaları günümüzde yukarıda da belirttiğimiz gibi pek çok

aşamadan oluşur. Ancak güncel kalmak için trendleri, yenilikleri takip etmek gerekmektedir. Bu

nedenle SEO her daim dönüşüm, her daim takibi ve doğru bir stratejiyi gerektirmektedir.

Wonderad SEO ajansı tecrübesiyle organik sonuçlarda görünür ol.